دسته‌بندی نشده

اجزای تشکیل دهنده کارتریج تونر

کارتریج تونر (به انگلیسی: Toner cartridge) یا لیزر تونر (به انگلیسی: laser toner) یا کارتریج لیزری یکی از اجزای مصرف شدنی پرینتر لیزری است که شامل پودر تونر می‌باشد. تونر به وسیلهٔ شارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن با غلتک بر روی کاغذ در مدت زمان انجام پرینت، روی کاغذ چاپ می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده کارتریج تونر

کارتریج لیزری شامل درام حساس به نور ، بخش آهنربایی ، مخزن تونر و بخش تمیز کننده است . که در بخش بعدی به صورت مفصل به توضیح و معرفی هر کدام می پردازیم .

درام

درام کارتریج لوله ای آلومینیومی است ، که با لایه ای نازک از مواد آلی غیر سمی و حساس به نور به نام OPC پوشیده شده است . ماده OPC هنگام قرار گرفتن در معرض نور خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و می تواند ذرات تونر را به خود جذب کند . در طی فرایند چاپ توسط یک پرینتر لیزری ، اشعه ی لیزر طرحی از متن مورد نظر را روی درام تابانده و بخش هایی از آن را دارای خاصیت الکترواستاتیک می کند . این همان چیزی است که باعث می شود ، ذرات تونر که دارای بار الکتریکی منفی هستند ، به درام چسبیده و تصویر نهفته را به یک تصویر قابل دیدن تبدیل کند. به همین دلیل کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید درام تاثیر به سزایی در کیفیت نهایی چاپ داشته و این قطعه یکی از اجزای اصلی تونرکارتریج است

تیغه تمیز کن

تیغه ی تمیز کن یا Cleaning Blade بخش دیگری از یک کارتریج لیزری است . این قسمت که با درام تماس دارد ، پس از انتقال تونر موجود روی کاغذ ، مابقی تونر را تمیز کرده و به مخزن ضایعات منتقل می نماید .

مگنت

این قطعه که با نام غلطک شارژ اولیه نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین اجزای تونر کارتریج محسوب می شود . مگنت رابط میان مخزن پودر تونر و درام است . در واقعه لوله باردار شده ، پس از چرخیدن روی مگنت ، تونر موجود روی آن را به خود جذب می کند تا در زمان تماس با کاغذ تصویر و متون مورد نظر را ایجاد کند .

فوم رول یا غلتک توسعه دهنده

وظیفه ی غلتک توسعه دهنده، تخلیه بار الکتریکی باقی مانده بر روی درام، برای جلوگیری از ایجاد مشکل در ادامه مراحل چاپ است.

چیپست

یکی دیگر از بخش های موجود در کارتریج ها چیپست آن است ، چیپست همان برد الکترونیکی کوچکی است که روی کارتریج وجود دارد و می توانید تصویر آن را دو خط بالا تر مشاهده کنید. این قطعه وظیفه ی انتقال وضعیت و اطلاعات مقدار کارکرد محصول به پرینتر را دارد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.